چک لیست راه اندازی میزکار جدید

نصب اوبونتو ۲۰.۰۴ – Focal
امیدوارم انتظار نداشته باشید که عکس های مراحل نصب و پارتیشن بندی را بزارم… 🙂
این یه چک لیست برای خودم عملا و دیگه یه مقاله نیست 😀 . ولی شاید به درد شما هم بخوره. من چون دوست دارم سیستم مینیمال باشه، نسخه server را انتخاب می کنم و بعد خودم بسته های که لازم دارم نصب می کنم.

پیکربندی مخازن
این بخش بعد از بروزرسانی فعلا حذف کردم . چون تنظیمات پیشفرض مناسب بود.

 

ترمینال و نصب بسته های مورد نیاز
نصب نرم افزارها را به صورت بخش بخش بررسی می کنم. این خیلی مهمه که آدم بخش بخش کنه کاراشو… بخش بخش

نصب میزکار
اول از همه باید محیط کاریم را بسازم. میزکار مورد علاقه من i3 اه که خوب خیلی سبکه و خوب به خاطر میانبر هاش خیلی خوش دسته.
علاوه بر آن lightdm را به عنوان display manager نصب کردم که login گرافیکی داشته باشم. و در ادامه thunar به عنوان file manager و ابزارهای دیگه.

نصب sound server
یه نکته خیلی مهم در دبیان ۹ اینکه که دیگه مثل قبل sound server به صورت پیش فرض alsa نصب نمی شه و شما خودتون باید یا alsa را نصب کنید یا pulseaudio.
نکته ای که باید در نظر داشته باشید اینه که یه سری نرم افزارها, دیگه با alsa کار نمی کنند مثل firefox 52 به بعد. پس انتخاب من مطمئنا pulseaudio است.

نرم افزارهای کاربری
ابزارهای کاربری روزانه از همه نصبشون سنگین تره. راستی اسم xchat هم عوض شده … شده hexchat

اصلاح: بسته iceweasel دیگه یک dummy package هست و با تغییرات جدیدی که mozilla در مجوزش داده نیاز به rebranding بسته نبوده و دبیان بسته را با اسم firefox عرضه می‌کنه. البته نسخه ای که در دبیان بسته اش در نظر گرفته شده firefox-esr هست. برای آشنایی بیشتر با firefox-esr به اینجا مراجعه کنید. (ممنون از کامنت «الکی»)

ابزارهای شبکه
کلی ابزار شبکه هست که دم و دقیق بهشون نیاز می شه. خوب بهتره از اول نصب باشند

نصب نرم افزارهای کاربردی خط فرمان
این ها هم ابزارهایی هستند که دایم باشون کار داریم.

نصب wine
خوب خیلی مواقع بهش نیاز می شه. مخصوصا وقتی یه سری ابزار مثل teamviewer و winbox را استفاده می کنی. نکته مهم اینه که به نسخه ۳۲ بیتی اش هم نیاز دارم برای این کار اول باید مخازن ۳۲ بیتی را هم اضافه کنم و بعد نصب را انجام بدم. نکته خوب اینه که برخلاف قبل این کار خیلی ساده شده و تمام وابستگی ها بدون دردسر و جستجو نصب می شه.

مدیرت مصرف باتری
برای مدیریت باتری هم با ابزار جدید آشنا شدم. البته هنوز جواب پس نداده و برای تست نصب کردم. وابزار powertop برای بررسی پروسه هایی که بیشتر مصرف را دارند.

اضافه کردن زبان فارسی به صفحه کلید

پس از ویرایش فایل دستور زیر را اجرا کنید تا تنظیمات اعمال شود

 

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *