چک لیست راه اندازی میزکار جدید

نصب اوبونتو ۲۰.۰۴ – Focal
امیدوارم انتظار نداشته باشید که عکس های مراحل نصب و پارتیشن بندی را بزارم… ?
این یه چک لیست برای خودم عملا و دیگه یه مقاله نیست 😀 . ولی شاید به درد شما هم بخوره. من چون دوست دارم سیستم مینیمال باشه، نسخه server را انتخاب می کنم و بعد خودم بسته های که لازم دارم نصب می کنم.

پیکربندی مخازن
این بخش بعد از بروزرسانی فعلا حذف کردم . چون تنظیمات پیشفرض مناسب بود.

 

ترمینال و نصب بسته های مورد نیاز
نصب نرم افزارها را به صورت بخش بخش بررسی می کنم. این خیلی مهمه که آدم بخش بخش کنه کاراشو… بخش بخش

نصب میزکار
اول از همه باید محیط کاریم را بسازم. میزکار مورد علاقه من i3 اه که خوب خیلی سبکه و خوب به خاطر میانبر هاش خیلی خوش دسته.
علاوه بر آن lightdm را به عنوان display manager نصب کردم که login گرافیکی داشته باشم. و در ادامه thunar به عنوان file manager و ابزارهای دیگه.


apt-get install i3 lightdm mate-terminal thunar thunar-volman thunar-archive-plugin thunar-dropbox-plugin \ thunar-media-tags-plugin pluma file-roller gnome-icon-theme firmware-iwlwifi wpasupplicant \ eom scrot imagemagic lxappearance network-manager-gnome network-manager-vpnc-gnome network-manager-openconnect-gnome

نصب sound server
یه نکته خیلی مهم در دبیان ۹ اینکه که دیگه مثل قبل sound server به صورت پیش فرض alsa نصب نمی شه و شما خودتون باید یا alsa را نصب کنید یا pulseaudio.
نکته ای که باید در نظر داشته باشید اینه که یه سری نرم افزارها, دیگه با alsa کار نمی کنند مثل firefox 52 به بعد. پس انتخاب من مطمئنا pulseaudio است.


apt-get install pulseaudio pavucontrol pulseaudio-utils

نرم افزارهای کاربری
ابزارهای کاربری روزانه از همه نصبشون سنگین تره. راستی اسم xchat هم عوض شده … شده hexchat


apt-get install chromium-bsu iceweasel hexchat xchm atril vlc smplayer calibre zim libreoffice goldendict pwgen curl aria2 rsync

اصلاح: بسته iceweasel دیگه یک dummy package هست و با تغییرات جدیدی که mozilla در مجوزش داده نیاز به rebranding بسته نبوده و دبیان بسته را با اسم firefox عرضه می‌کنه. البته نسخه ای که در دبیان بسته اش در نظر گرفته شده firefox-esr هست. برای آشنایی بیشتر با firefox-esr به اینجا مراجعه کنید. (ممنون از کامنت «الکی»)

ابزارهای شبکه
کلی ابزار شبکه هست که دم و دقیق بهشون نیاز می شه. خوب بهتره از اول نصب باشند


apt-get install net-tools whois dnsutils traceroute telnet ftp tshark tcpdump resolvconf mosh \ pptp-linux openvpn smbclient samba postfix

نصب نرم افزارهای کاربردی خط فرمان
این ها هم ابزارهایی هستند که دایم باشون کار داریم.


apt-get install screen tmux vim git psmisc mlocate synergy iotop sysstat at mutt nmap

نصب wine
خوب خیلی مواقع بهش نیاز می شه. مخصوصا وقتی یه سری ابزار مثل teamviewer و winbox را استفاده می کنی. نکته مهم اینه که به نسخه ۳۲ بیتی اش هم نیاز دارم برای این کار اول باید مخازن ۳۲ بیتی را هم اضافه کنم و بعد نصب را انجام بدم. نکته خوب اینه که برخلاف قبل این کار خیلی ساده شده و تمام وابستگی ها بدون دردسر و جستجو نصب می شه.


apt-get install wine32 wine64

مدیرت مصرف باتری
برای مدیریت باتری هم با ابزار جدید آشنا شدم. البته هنوز جواب پس نداده و برای تست نصب کردم. وابزار powertop برای بررسی پروسه هایی که بیشتر مصرف را دارند.


apt-get install tlp tlp-rdw powertop tp-smapi-dkms acpi-call-dkms

اضافه کردن زبان فارسی به صفحه کلید


# edit /etc/default/keyboard XKBMODEL="pc105" XKBLAYOUT="us,ir" XKBVARIANT="" XKBOPTIONS="grp:alt_shift_toggle"

پس از ویرایش فایل دستور زیر را اجرا کنید تا تنظیمات اعمال شود


udevadm trigger --subsystem-match=input --action=change

 

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.