مشکل fetchmail و offlineimap با gmail

در تلاش بودم با fetchmail و یا offlineimap از اکانت Gmail بک آپ بگیرم. ولی گویا به خاطر سیستم پیچیده Gmail که بخشی از آن شامل Web login هست متصل شدن از طریق این دو ابزار به سرویس imap برای gmail امکان پذیر نیست.

این موضوع را FAQ پروژه fetchmail هم تایید می کنه (مطالعه در اینجا). ولی به هر حال یه کم شک دارم که واقعا راه حلی در خط فرمان وجود نداشته باشه. برای همین اگه کسی در این موضوع تجربه و پیشنهادی داره ممنون می شم، کامنت بزاره.

فایل کانفیگ هر دو نرم افزار هم می زارم که هم اگه کسی به دردش خورد استفاده کنه هم اگه مشکلی دیدید به من بگید

فایل offlineimaprc.

 

فایل fetchmailrc.

 

راه حل
پس از اینکه مطلب را در linkedin.com منتشر کردم، دوستان راهنمایی کردند و نتیجه این شد.

۱- خود gmail امکان بک آپ گیری در یک فایل را در اینجا میده

۲- ولی به هر حال هدف من استفاده از یک اسکریپت بود. برای اینکه بتونید با کمک یکی از ابزارهای ذکر شده به google متصل بشید، نمی تونید از همان user و password ای که به برای لاگین به webmail استفاده می کنید، توی اسکریپت هم استفاده کنید. این به دلیل اینکه لاگین در وب در gmail روند پیچیده ای داره و در هیچ کدوم از این اسکریپت ها پیش بینی آن نشده است. برای استفاده از این اسکریپت ها و یا ابزارهای مشابه آن google پیش بینی بخشی را کرده به اسم apppassword که می تونید از اینجا بهش دسترسی داشته باشید.

پیش نیاز
برای استفاده از apppasswords حتما باید two factor authentication را فعال کرده باشید. در غیر این صورت این گزینه برای شما در دسترس نیست

GSuit
به هر حال در مورد سرویس GSuite باز به مشکل بر خواهید خورد چون این سرویس اجازه فعال کردن two factor authentication را برای ایران نمی‌دهد.

 

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *